Založ si blog

Dali lekári výpovede, alebo štrajkujú?

Vraj platí zákon, že lekári nemôžu štrajkovať. Áno lekári nemôžu štrajkovať lebo im to nedovoľuje zákon. Nemajú na to právo. Čudné zákony platia v tejto gubernii.

A ostatný pracujúci môžu štrajkovať? Môžu. A prečo sa štrajkuje? No aby mali dobré pracovné podmienky a hlavne vyššiu mzdu. Nenahovárajme si. Zamestnanec sa skoro vždy uspokojí a nájde spôsob ako zvládnuť pracovné povinnosti, keď má vysokú mzdu. Vždy sa štrajkuje za vyššie mzdy. A pracujúci sa preto organizujú v organizáciách, aby ich úsilie za vyššie mzdy malo väčšiu šancu na úspech, aby mohli viac zatlačiť na zamestnávateľa. Akú formu môže mať štrajk? No rôznu. Napríklad okupačný, výstražný…Odbory nie sú pingpongové ani spoločenské kluby zábavy.

A prečo majú lekári odbory? Prečo majú LOZ? Určite to nie je pingpongový ani spoločenský klub. Obhajuje ich pracovné podmienky a hlavne mzdy. Hlavne mzdy.

A že nemôžu štrajkovať? Je to iba o slovíčkach. Lebo štrajk je iba určitý iný názov pre istý jav či mechanizmus ako vyjadriť schopnosť určitej organizovanej skupiny zamestnancov svoju nespokojnosť s mzdou. Aj týmto organizovaným nátlakom s hrozbou prerušenia práce a stratách na strane zamestnávateľa dosiahnuť určité zvýšenie mzdy.

Teraz je otázka či tento jav či mechanizmus dostane názov štrajk alebo nejaké iné označenie. Ako štrajk sa to môže označiť vtedy, keď má určite vonkajšie či vnútorné znaky. Napríklad ak je to úsilie organizovanej skupiny zamestnancov určitého zamestnávateľa, smerujúce k lepším pracovným podmienkam a hlavne vyšším mzdám. Ak táto skupina zamestnancov je organizovaná, má svojho zástupcu, ktorý hovorí a koná v mene tejto organizovanej skupiny, hrozia napríklad nenastúpením do práce, ak nebudú ich požiadavky splnené a celkovo sa takýmito spôsobom usilujú o lepšie pracovné podmienky a hlavne vyššiu mzdu ide i štrajk.

Áno, ak má určité konanie takejto konkrétnej skupiny zamestnancov tieto znaky a prejavy ide o štrajk. Nie je to pingpongový turnaj ani spoločenské stretnutie. Ide jednoznačne o štrajk.

Ak by 2100 lekárov dalo výpovede a každý jednotlivo žiadal vyšší plat a rokoval so zamestnávateľom nebol by to štrajk ale 2100 lekárov podalo výpovede.

V prípade, že 2100 lekárov organizovaných v LOZ podá výpovede s úmyslom zlepšenia pracovných podmienok aj zvýšenia mzdy, majú svojho zástupcu, ktorý hovorí a koná v ich mene a vyjednáva lepšie pracovné podmienky a plat, ide jednoznačne o štrajk aj keď sa to nazýva a tvári akokoľvek inak.

Z tohto dôvodu sú výpovede lekárov neplatné. A toto by mali zohľadniť príslušné inštitúcie a nerobiť paniku, že 2100 lekárov nebude k dispozícií.

Hlasovanie o dôvere?

12.12.2022

Toto hlasovanie o vyslovení dôvery vláde nie je len o dôvere tejto vláde. Je to hlavne o tom, či zvolený zástupcovia ľudu sediaci v parlamente dajú prednosť mešcu od Matoviča alebo mešcu od SAS, SMER či HLAS a finančných skupín. Vzhľadom k tomu, že Matovičov mešec je príliš malý oproti mešcu finančných skupín schovaných aj za SAS, SMER či HLAS výsledok je jasný. A [...]

Odvolanie Hegera

05.12.2022

Za odvolanie Hegera sa rozhodli hlasovať všetci. Áno všetci. Všetci, ktorým na krk dýcha vyšetrovateľ. Všetci ktorí majú na krku obvinenia. Všetci. Všetci títo a im podobní po tom prahnú. Prečo asi? Nevieme.

Richard to chápe správne.

01.12.2022

Richard to chápe správne. Veď to videli všetci. Menšinová vláda pokračuje a mnohí sa pýtajú, čo za to dostali Karabovci, či Tuffovci, či iní… Richard si myslí, že niečo za podporu menšinovej vlády dostali. A ako dobrý obchodník zavetril šancu. Čo keby sľúbil viac, ako oni dostali doteraz od Matoviča, ak dostali? No bude to pre nich ťažké rozhodovanie. Byť na [...]

Lališ

Róbert Lališ odmietol vinu v kauze mafiánskych vrážd

27.05.2024 14:10

Pôvodne na doživotie odsúdený Róbert Lališ známy aj ako Kýbel stojí znovu pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

cyklón

Cyklón Remal zabil v Bangladéši 10 ľudí, poničil 123-tisíc domov

27.05.2024 13:37

Výpadky elektrickej energie pocítilo pre viac než 12,5 milióna obyvateľov.

Dolinková, Kotlár

Národniari tvrdia, že v Ženeve "zarezali" pandemickú zmluvu WHO

27.05.2024 13:30

Kontrolu nad osudom slovenského zdravotníctva v čase pandémie však prevzali národniari zo Slovenskej národnej strany.

kišida, sok-jol, Čchiang

Soul, Peking a Tokio sa dohodli na denuklearizácii Kórejského polostrova, KĽDR protestuje

27.05.2024 13:12

Čína, Japonsko a Južná Kórea sa v pondelok v Soule stretli na prvom trojstrannom summite od roku 2019.

rockiy

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 90186x
Priemerná čítanosť článkov: 2505x

Autor blogu

Kategórie